Asda breaded chicken mini fillets
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 7.07070707070707% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.1% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -3 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Regañás (Similarity score: 19.50)
- Picard 2 Pâtes À Pizza (Similarity score: 20.30)
- Picard Pate A Pizza (Similarity score: 23.05)
- Bon Matin La Mie De L'artisan 12 Céréales (Similarity score: 24.07)
- Charal Carpaccio Parmesan (Similarity score: 24.98)
- Casa Amella Hamburguesa Tofu Escalibada Bio (Similarity score: 26.39)
- Taboulé (Similarity score: 26.48)
- Can Busquets Pan De Centeno Integral 50% Y Espelta Eco (Similarity score: 26.60)
- Monoprix Taboulé À L'orientale Poulet Et Amandes (Similarity score: 26.97)
- Buchcik Kluski Na Parze (Similarity score: 27.64)
- Stehouwer's Frozen Foods Inc Seasoned Pork And Beef Pattie Between Slice Of Beef Ribeye (Similarity score: 28.92)
- Callipo Filetti Di Tonno Con Cuori Di Carciofi (Similarity score: 29.27)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Genesis 1:29, Sprouted Whole Grain English Muffins (Similarity score: 31.91)
- Smucker 11 75 Ounce Sugar Free Caramel Topping (Similarity score: 31.97)
- Jack's Potato Salad (Similarity score: 32.22)