Callipo Filetti di tonno con cuori di carciofi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983.0kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.0g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 18.421052631578945% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.4% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 188.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Season Sardines (Similarity score: 17.49)
- Food For Life,food For Life Baking Co Inc Food For Life, Genesis 1:29, Sprouted Grain & Seed Bread (Similarity score: 18.25)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Douceur Des Bastides (Similarity score: 18.39)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Douceur Des Bastides (Similarity score: 18.39)
- Garlic Chicken Kievs (Similarity score: 19.09)
- Labeyrie Cuisses De Canard Farcies Cèpes Et Armagnac (Similarity score: 19.91)
- Pain Vitalité Sans Gras Et Sans Sucre (blé Entier) (Similarity score: 19.96)
- Auchan Carpaccio Pesto (Similarity score: 20.72)
- Manna Paté De Atún (Similarity score: 22.10)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Genesis 1:29, Sprouted Whole Grain English Muffins (Similarity score: 22.44)
- Filet De Canard (Similarity score: 22.76)
- Migros Beignets De Filets De Féra (Similarity score: 23.03)
- I Epstein & Sons Inc Sardines In Olive Oil (Similarity score: 23.94)
- Currimar Lomos De Bonito Del Norte En Aceite De Oliva Ecológico (Similarity score: 24.16)
- Manna Paté De Atum (Similarity score: 24.22)