Asda Chicken & bacon caesar triple wrap
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 2.9g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 32.95454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | 1 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tuna Salad On A Croissant (Similarity score: 9.11)
- Ese Sandwich Sándwich (Similarity score: 18.15)
- U Paupiette De Porc Sans Colorant (Similarity score: 18.34)
- Cassoulet (Similarity score: 18.53)
- Ibercook Mini Varitas Salmon (Similarity score: 18.87)
- Ravioli Boeuf Braisé Au Jus (Similarity score: 19.01)
- Topco Associates Inc Cheesy Rice Bites Appetizer (Similarity score: 19.36)
- Hoogvliet Rundervinken (Similarity score: 19.66)
- Aldi Smoky Bbq Ribs (Similarity score: 20.34)
- D'artagnan Petite Duck Breast In Mediterranean Style Sauce (Similarity score: 20.67)
- Socopa Boulette De Boeuf Nature (Similarity score: 20.72)
- Boucherie Saint Clément Boulettes De Boeuf Nature (Similarity score: 20.72)
- Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, Quesadillas, Fire Grilled Steak, Fire Grilled Steak (Similarity score: 20.86)
- Tressini Tortellone Steinpilz (Similarity score: 21.55)
- Corte Del Gusto Caramella Tomate Et Mozzarella Corte Del Gusto (Similarity score: 21.87)