hoogvliet rundervinken
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1009kj (242 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1009kj (242 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 16.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.1g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 37.931034482758626% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.9% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Paupiette De Porc Sans Colorant (Similarity score: 5.06)
- Slow Cooked Vietnamese Style Pork (Similarity score: 10.70)
- Aldi Smoky Bbq Ribs (Similarity score: 13.03)
- Socopa Boulette De Boeuf Nature (Similarity score: 14.68)
- Boucherie Saint Clément Boulettes De Boeuf Nature (Similarity score: 14.68)
- Tuna Salad On A Croissant (Similarity score: 17.15)
- Socopa Boulette De Boeuf A La Marocaine (Similarity score: 18.11)
- La Perla (Similarity score: 18.38)
- Monique Ranou Boudins Blancs À L'ancienne À La Crème D'isigny Aop (Similarity score: 18.46)
- Big Y, Big Y Foods Inc Beef Patties (Similarity score: 18.83)
- Roundy's Roundy's, Beef Patties (Similarity score: 18.83)
- Topco Vidalia Onion Beef Patties Made With 100% Angus Beef, Vidalia Onion (Similarity score: 18.85)
- Asda Chicken & Bacon Caesar Triple Wrap (Similarity score: 19.66)
- Sans Marque Club Jambon Emmental (Similarity score: 19.93)
- Beef Patties With Vidalia Onion (Similarity score: 20.10)