Asda Sliced brioche burger buns
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1270kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1270kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 50.724637681159415% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.7% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 8.4g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Four Cheese Ravioli (Similarity score: 15.23)
- Maison De La Truffe Ravioli Aux Truffes D'été (Similarity score: 18.63)
- Marshmallow Cookies With Coconut (Similarity score: 20.14)
- Bread (Similarity score: 23.02)
- Original Fruit Trio Danish With A Rich Fruit Filling (Similarity score: 24.05)
- Tortellini Au Jambon Cru (Similarity score: 24.12)
- Salud Viva Fo Ti (Similarity score: 24.28)
- Les P’tits Amoureux Tourteau Fromagé Pasteurisé L'original Chèvre (Similarity score: 24.33)
- Vantastic Foods Cappelletti Räuchertofu (Similarity score: 24.78)
- Dm Bio Dinkel Tortelloni Ricotta Spinat (Similarity score: 25.22)
- Bauducco Torrada Multigrãos (Similarity score: 27.57)
- Rewe Feine Welt Pasteis De Nata (Similarity score: 29.01)
- Bricks Turkey Sweet Potato Cranberry And Pumpkin Seed Bar (Similarity score: 30.03)
- Burrata Di Bufala (Similarity score: 31.09)
- Filet De Saumon Écrasée De Pomme De Terre Et Épinards (Similarity score: 31.11)