Ashby's Sterling Ashby's sterling, ice cream, amaretto cherry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.78g |
| Saturated Fat | 9.72g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 69.97840172786177% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 49mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 49mg |
| Sugars | 23.61g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.61g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Patrimoine Gourmand Glace Chocolat Noir (Similarity score: 5.83)
- Cherry Amaretto Flavored Super Premium Ice Cream With Dark Sweet Cherry Halves And Chocolate Flavored Chips, Cherry Amaretto (Similarity score: 5.87)
- Coop Tartufo Bianco (Similarity score: 6.86)
- Delhaize Tiramisu (Similarity score: 8.00)
- Picard Tiramisu (Similarity score: 8.32)
- Bontà Divina Tiramisù (Similarity score: 9.02)
- Pretty Please With A Cherry On Top Cherry Amaretto Flavored Flavored Ice Cream With Dark Sweet Cherry Halves And Chocolate Flavored Chips (Similarity score: 9.62)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 10.14)
- Cadbury Creme Egg Ice Cream (Similarity score: 11.05)
- Cherry Chocolate & Cream Bars, Cherry Chocolate & Cream (Similarity score: 11.11)
- Prairie Farms Dairy Inc Premium Ice Cream Bars (Similarity score: 11.74)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 11.83)
- Oberweis Dairy Ice Cream (Similarity score: 11.98)
- Magnum,unilever,miko Magnum Glace Batonnet Pistache 4x100ml (Similarity score: 12.03)
- Bontà Divina Panna Cotta Framboise (Similarity score: 12.16)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E471
- E412
- E410
- E516
- E407
- Cream
- Sugar
- Red Cherries
- Chocolaty Flakes
- Corn Syrup
- Contains 2% And Less Of Natural Flavor
- E150
- E129
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)