Cadbury Creme Egg Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046.0kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.0g |
| Saturated Fat | 9.6g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 56.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56.0mg |
| Sugars | 24.5g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oberweis Dairy Ice Cream (Similarity score: 7.88)
- Ice Cream Dessert (Similarity score: 8.08)
- Adelie Adélie L'essentiel Crème Glacée Chocolat Le Bac De 500 (Similarity score: 8.19)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard (Similarity score: 8.26)
- Humboldt Creamery Organic Ice Cream (Similarity score: 8.29)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 8.86)
- Magnum Ruby (Similarity score: 9.00)
- Ben & Jerry’s Non Dairy Frozen Dessert, Cinnamon Buns (Similarity score: 9.60)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 9.88)
- Naturaplan Glace Double Crème Vanille (Similarity score: 10.31)
- Bontà Divina Panna Cotta Framboise (Similarity score: 10.45)
- Chocolate Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 10.46)
- Cherry Chocolate & Cream Bars, Cherry Chocolate & Cream (Similarity score: 10.69)
- Ashby's Sterling Ashby's Sterling, Ice Cream, Amaretto Cherry (Similarity score: 11.05)
- Bontà Divina Tiramisù (Similarity score: 11.14)