Cherry chocolate & cream bars, cherry chocolate & cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.47g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.47g |
| Saturated Fat | 10.29g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.59703337453646% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 10.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 51mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 51mg |
| Sugars | 20.59g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oberweis Dairy Ice Cream (Similarity score: 5.52)
- Magnum,unilever,miko Magnum Glace Batonnet Pistache 4x100ml (Similarity score: 6.06)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Pistache 4x400ml (Similarity score: 6.74)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 7.80)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard (Similarity score: 8.39)
- Patrimoine Gourmand Glace Chocolat Noir (Similarity score: 9.25)
- Humboldt Creamery Organic Ice Cream (Similarity score: 9.46)
- Leader Price Xtra Savoureux (Similarity score: 9.80)
- Picard Tiramisu (Similarity score: 10.34)
- Cadbury Creme Egg Ice Cream (Similarity score: 10.69)
- Bandi Lombir Cocoa Ice Cream In Wafer Cup (Similarity score: 10.83)
- Ashby's Sterling Ashby's Sterling, Ice Cream, Amaretto Cherry (Similarity score: 11.11)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 11.40)
- Kirkland Vanilla Icecream (Similarity score: 11.89)
- Super Premium Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.89)
Ingredients List
- Tart Cherries
- Heavy Cream
- Filtered Water
- Cane Sugar
- Dark Chocolate
- Coconut Oil
- Vegetable Oil
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)