Asia food Perles De Coco Surgelées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.43g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.43g |
| Saturated Fat | 3.14g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 66.95095948827293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 8 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 20.38g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.38g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mochiri Mochi Glacé (Similarity score: 17.23)
- Gelatelli,bon Gelati Bon Gelati Eiscreme Mit Schlagsahne (Similarity score: 19.86)
- Holanda,unilever Magnum Yoghurt Supremo (Similarity score: 23.21)
- Nestlé Pirulo Gumgum (Similarity score: 24.35)
- Everfresh Parmalat Lait Entier (Similarity score: 24.50)
- La Ibense Mal De Amores Helado De Chocolate Intenso (Similarity score: 25.55)
- Steve's Blackberry Crumble Ice Cream, Blackberry Crumble (Similarity score: 26.04)
- Les Créations L'acidulée Bûche Patissière (Similarity score: 26.43)
- Ils Perle Icy Light Vanille (Similarity score: 26.73)
- Target Stores Tiramisu (Similarity score: 26.74)
- Oregon Ice Cream Llc Coffee Chip Ice Cream, Coffee Chip (Similarity score: 26.78)
- The Frut Stix Company Dark Chocolate Covered Fruit Bars (Similarity score: 26.80)
- Foret Noire (Similarity score: 26.91)
- Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 27.33)
- Oregon Ice Cream Llc Organic Ice Cream (Similarity score: 27.76)
Ingredients List
- Water
- Corn Starch
- Salt
- Flavouring
- Colour
- Milk Powder
- Margarine
- Colour
- Sugar
- Milk
- Coconut Extract
- Wheat Starch
- Grated Coconut
- Corn Starch
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)