Foret noire
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1038kj (249 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1038kj (249 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 18 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 30g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelatelli,bon Gelati Bon Gelati Eiscreme Mit Schlagsahne (Similarity score: 14.08)
- Holanda,unilever Magnum Yoghurt Supremo (Similarity score: 14.87)
- Magnum,miko,unilever Magnum Vanille & Chocolat (Similarity score: 15.65)
- The Frut Stix Company Dark Chocolate Covered Fruit Bars (Similarity score: 18.15)
- Magnum Magnum Clásica (Similarity score: 18.42)
- Magnum,unilever Magnum Vegan Sea Salt Caramel (Similarity score: 20.92)
- Ben & Jerry's Pint Slices Ice Cream Bars, Cherry Garcia (Similarity score: 22.07)
- Magnum,miko Magnum Batonnet Glace Cookie Crumble X4 400ml (Similarity score: 23.01)
- Oregon Ice Cream Llc Organic Ice Cream (Similarity score: 23.80)
- Ben & Jerry's, Unilever Coffee Coffee Buzzbuzzbuzz Ice Cream (Similarity score: 25.25)
- Trader Joe's Mochi Strawberry (Similarity score: 25.38)
- La Gelateria Di Piazza Navona Yogurt (Similarity score: 25.45)
- Les Créations L'acidulée Bûche Patissière (Similarity score: 25.77)
- Carte D'or Carte D'or Les Suprêmes Glace Parfait Chocolat 130ml X2 (Similarity score: 25.78)
- Häagen Dazs Glace (Similarity score: 25.83)