Asia Green Garden Lait de coco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 841kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 841kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 91 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 91 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 2.2999999523163g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 18g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 90% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 90% |
| Saturated Fat Value | 18g |
| Score | 6 |
| Sodium | 11.9999997317792mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 2.2000000476837g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ya Dessert Végétal Fermenté Au Lait De Coco (Similarity score: 14.78)
- Asia Kokosnussmilch (Similarity score: 16.64)
- Coop Prix Guarantie,prix Guarantie,coop, Prix Garantie Coconut Cream (Similarity score: 16.86)
- Asia Kokosnussmilch (Similarity score: 17.32)
- Lorado Kokosmilch (Similarity score: 17.49)
- Racines Bio Crème Coco Bio (Similarity score: 18.96)
- Orchida Coconut Milk (Similarity score: 19.60)
- K Classic Kokosmilch Cremig (Similarity score: 20.54)
- K Classic Kokosnussmilch (Similarity score: 20.54)
- Freshona Coconut Milk (Similarity score: 24.25)
- Pamana, Processed Coconut Milk (Similarity score: 26.71)
- Bamboo Garden Kokoscrerme (Similarity score: 27.55)
- Auchan Coco Sur Lit D'ananas (Similarity score: 32.03)
- Asia Green Garden Kokosnussmilch (Similarity score: 35.45)
- Schroeder Kg Lait De Coco (Similarity score: 35.87)
Ingredients List
- Coconut Extract
- Water
- Thickener
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)