Ya Dessert végétal fermenté au lait de coco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 98 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 98 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 1.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.9g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 89.47368421052632% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 89.5% |
| Saturated Fat Value | 17g |
| Score | 3 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asia Green Garden Lait De Coco (Similarity score: 14.78)
- K Classic Kokosmilch Cremig (Similarity score: 16.98)
- K Classic Kokosnussmilch (Similarity score: 16.98)
- Asia Kokosnussmilch (Similarity score: 17.88)
- Freshona Coconut Milk (Similarity score: 20.39)
- Coop Prix Guarantie,prix Guarantie,coop, Prix Garantie Coconut Cream (Similarity score: 20.95)
- Pamana, Processed Coconut Milk (Similarity score: 21.00)
- Orchida Coconut Milk (Similarity score: 25.83)
- Lorado Kokosmilch (Similarity score: 26.42)
- Asia Kokosnussmilch (Similarity score: 27.18)
- Racines Bio Crème Coco Bio (Similarity score: 32.45)
- Bamboo Garden Kokoscrerme (Similarity score: 34.98)
- Auchan Coco Sur Lit D'ananas (Similarity score: 35.91)
- Sweet Potato Patate Douce (Similarity score: 39.17)
- Just Juice Apple (Similarity score: 39.33)
Ingredients List
- Coconut Milk
- Tapioca Starch
- Selected Ferments
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)