Atelier Georget 2 Parts de Flan Pâtissier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 12 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tartefrais Flan Pâtissier (Similarity score: 12.02)
- Flan Patissier (Similarity score: 12.02)
- Thiriet Ma Tarte Aux Pommes (Similarity score: 12.24)
- Franprix Le Flan Patissier (Similarity score: 12.44)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 12.76)
- Casino Flan Pâtissier (Similarity score: 12.86)
- Franprix Flan Patissier (Similarity score: 12.86)
- Leclerc Tarte Tropézienne (Similarity score: 13.07)
- Casino Flan Patissier (Similarity score: 13.18)
- Leclerc Flan Patissier Aux Oeufs 6 Parts (Similarity score: 14.69)
- L'angélys Ma Bûche Glacée Bio Vanille Caramel (Similarity score: 14.92)
- Good & Delish, Walgreens Co Good & Delish, Moose Tracks Vanilla Ice Cream (Similarity score: 15.54)
- 365 Everyday Value Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 15.98)
- Migross La Pral Torta Fresca Cantilena E Frutta (Similarity score: 16.16)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Salty Caramel (Similarity score: 16.80)