Thiriet Ma tarte aux pommes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 67.6470588235294% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.6% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Tarte Tropézienne (Similarity score: 6.62)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 8.53)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Salty Caramel (Similarity score: 11.88)
- Foodtown Premium Ice Cream (Similarity score: 11.94)
- Atelier Georget 2 Parts De Flan Pâtissier (Similarity score: 12.24)
- Lejonet & Björnen Ekologisk Mocca (Similarity score: 13.34)
- Franprix Tarte Framboises (Similarity score: 14.19)
- Leclerc Flan Patissier Aux Oeufs 6 Parts (Similarity score: 14.56)
- L'angélys Ma Bûche Glacée Bio Vanille Caramel (Similarity score: 14.59)
- Vanilla Ice Cream With Crushed Creme Filled Cookies (Similarity score: 14.79)
- 365 Everyday Value Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 14.89)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream, Sea Salt Caramel Swirl (Similarity score: 15.12)
- Yuengling's Yuengling's, Ice Cream (Similarity score: 15.12)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 15.67)
- Good & Delish, Walgreens Co Good & Delish, Moose Tracks Vanilla Ice Cream (Similarity score: 16.20)