Good & Delish, Walgreens Co. Good & delish, moose tracks vanilla ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.99g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.99g |
| Saturated Fat | 8.96g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.71630677587491% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 112mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 19.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baskin Robbins Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 8.55)
- Franprix Le Flan Patissier (Similarity score: 10.61)
- Flan Patissier (Similarity score: 10.67)
- Tartefrais Flan Pâtissier (Similarity score: 10.67)
- L'angélys Ma Bûche Glacée Bio Vanille Caramel (Similarity score: 11.34)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 12.38)
- Meijer Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.71)
- Casino Flan Patissier (Similarity score: 13.02)
- Casino Flan Pâtissier (Similarity score: 13.14)
- Franprix Flan Patissier (Similarity score: 13.14)
- Caramel Cone Twist Vanilla Flavored Ice Cream Swirled With Caramel And Chocolate Covered Cone Pieces, Caramel Cone Twist (Similarity score: 13.98)
- Leclerc Tarte Tropézienne (Similarity score: 14.49)
- Foodtown Premium Ice Cream (Similarity score: 14.83)
- Leclerc Flan Patissier Aux Oeufs 6 Parts (Similarity score: 15.12)
- Atelier Georget 2 Parts De Flan Pâtissier (Similarity score: 15.54)
Ingredients List
- Cream
- Natural Vanilla Flavouring
- Skimmed Milk
- Buttermilk
- Liquid Sugar
- Fudge Sauce
- Corn Syrup
- Peanut Butter Cups
- Whey
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)