Atlantic salmon fillet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 870kj (208 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 870kj (208 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 2.94g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 22.720247295208658% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.7% |
| Saturated Fat Value | 2.9g |
| Score | -1 |
| Sodium | 59mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 59mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Atlantic Salmon Salads (Similarity score: 0.55)
- Marès 4 Paves De Saumon Atlantique (Similarity score: 2.98)
- Marès Pavés De Saumon Atlantique Asc Surgelés (Similarity score: 2.98)
- Marès Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 2.98)
- Kelvin Portions De Saumon Atlantique (Similarity score: 3.25)
- Carrefour Lomo De Salmón Noruego Congelado (Similarity score: 7.31)
- Denner Filets De Saumon (Similarity score: 9.29)
- Deluxe,savel Cuisse Et Suprême De Pintade (Similarity score: 11.61)
- Sans Marque Pavé De Saumon (Similarity score: 14.18)
- Cora Pave Saumon (Similarity score: 14.18)
- Monoprix Pavés De Saumon (Similarity score: 14.18)
- Leader Price Pavé De Saumon Atlantique (Similarity score: 14.52)
- Waitrose Scottish Prime Fillet Of Salmon (Similarity score: 14.61)
- Gut & Günstig Hähnchen Schenkel (Similarity score: 14.87)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 16.49)
Ingredients List
- Atlantic Salmon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)