Atlantic Salmon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 859kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 859kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.535714285714g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.54g |
| Saturated Fat | 3.125g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 23.33333333333358% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.3% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 62.5mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62.5mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wellsley Farms Farm Raised Atlantic Salmon (Similarity score: 5.74)
- Atlantic Salmon Fillet Portions (Similarity score: 7.11)
- Atlantic Salmon On A Cedar Plank (Similarity score: 7.93)
- Chicken Paws (Similarity score: 9.63)
- Eismann Lachsfilet (Similarity score: 10.21)
- Atlantic Salmon Fillet Portions (Similarity score: 10.52)
- Butterball, Butterball Llc Butterball, Everyday, Fresh Ground Turkey (Similarity score: 15.93)
- Everyday Fresh Ground Turkey (Similarity score: 15.93)
- Carolina Ground Turkey (Similarity score: 15.93)
- Ground Turkey (Similarity score: 15.93)
- Marès Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 15.97)
- Marès 4 Paves De Saumon Atlantique (Similarity score: 15.97)
- Marès Pavés De Saumon Atlantique Asc Surgelés (Similarity score: 15.97)
- Charal Tournedos Dans Le Filet Viande Bovine A Griller (Similarity score: 16.15)
- Charal Tournedos Dans Le Filet (Similarity score: 16.15)