Auchan Auchan Pistache Chocolat - Aux Pepites De Chocolat - 6 Cônes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.4 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 10.1g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 80.8% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80.8% |
| Saturated Fat Value | 10.1g |
| Score | 19 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 27.4g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix Glace Caramel Au Beurre Sale (Similarity score: 3.42)
- Casino Cônes Caramel Beurre Salé Coeur De Sauce Caramel Au Beurre Salé X6 (Similarity score: 9.09)
- Auchan Tiramisu (Similarity score: 9.71)
- Tiramisu (Similarity score: 9.71)
- Casino Cônes Chocolat Pistache X6 (Similarity score: 9.77)
- Gildo Rachelli Tiramisú (Similarity score: 10.11)
- Dolce Italia Tiramisu (Similarity score: 10.16)
- Picard Cône Chocolat (Similarity score: 12.37)
- Miko,unilever, Viennetta Viennetta Glace Dessert Crème Brûlée 7 Parts 650ml (Similarity score: 12.59)
- Auchan Cones Sundae Caramel (Similarity score: 13.22)
- Délisse,marque Repère Tiramisu (Similarity score: 14.45)
- Nestlé Adults Only Black Edition (Similarity score: 14.82)
- Big Alaska Bar (Similarity score: 15.46)
- Délisse,marque Repère Profiteroles X 4 (Similarity score: 15.46)
- Despar,spar Buonbiscotto (Similarity score: 15.54)
Ingredients List
- Chocolate Ice Cream
- Gelling Agent
- E412
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Vegetable Fat
- Lactose
- Milk Proteins
- Chocolate Powder
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
- Colour
- E100
- Flavouring
- Neapolitan Wafer
- Sugar
- Vegetable Fat
- Emulsifier
- Glucose Fructose Syrup
- Sugar
- Hazelnut
- Lactose
- Milk Proteins
- Vegetable Fat
- Cocoa Powder
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)