Nestlé Adults only black edition
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1150kj (275 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1150kj (275 calories/kcal) |
| Fiber | 1.01 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.01 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.75g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.75g |
| Saturated Fat | 9.71g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 75.27131782945737% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75.3% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 81.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 81.2mg |
| Sugars | 26.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Cône Chocolat (Similarity score: 9.28)
- Tiramisu Speculoos (Similarity score: 11.17)
- Ice Cream (Similarity score: 11.89)
- Ben & Jerry's,unilever Caramel Chew Chew (Similarity score: 12.39)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Mini Wich Cookie Dough (Similarity score: 12.63)
- Mars Barres Glacées (Similarity score: 12.90)
- Gildo Rachelli Profiteroles (Similarity score: 12.91)
- Verrine Tiramisu (Similarity score: 13.58)
- Gildo Rachelli Tiramisú (Similarity score: 13.60)
- Jumbo Triple Choco Mousse (Similarity score: 13.76)
- Délisse,marque Repère Tiramisu (Similarity score: 13.96)
- Mars Ice Cream Family Pack (Similarity score: 14.08)
- Mars,mars Chocolat Mars Barres Glacées (Similarity score: 14.08)
- Mars Mars Eiscreme (Similarity score: 14.08)
- Villa Gusto,aldi Profiteroles (Similarity score: 14.21)
Ingredients List
- Reconstituted Skimmed Milk
- Whey Powder
- Sweetened Condensed Semi Skimmed Milk
- Cocoa
- Fat Reduced Cocoa
- Emulsifier
- E471
- Soya Lecithin
- Stabiliser
- Butter
- Water
- Dextrose
- Natural Vanilla Flavouring
- Vanilla Extract
- Salt
- Wheat Starch
- Milk Proteins
- Exhausted Vanilla Pod
- Colour
- Sugar
- Coconut Fat
- Sunflower Oil
- Palm Oil
- Invert Sugar Syrup
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)