Gildo Rachelli tiramisú
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1144kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1144kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 9.5g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 79.16666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 79.2% |
| Saturated Fat Value | 9.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tiramisu (Similarity score: 2.83)
- Auchan Tiramisu (Similarity score: 2.83)
- Dolce Italia Tiramisu (Similarity score: 3.61)
- Miko,unilever, Viennetta Viennetta Glace Dessert Crème Brûlée 7 Parts 650ml (Similarity score: 8.93)
- Picard Cône Chocolat (Similarity score: 10.01)
- Auchan Auchan Pistache Chocolat Aux Pepites De Chocolat 6 Cônes (Similarity score: 10.11)
- Monoprix Glace Caramel Au Beurre Sale (Similarity score: 10.54)
- Casino Cônes Chocolat Pistache X6 (Similarity score: 11.76)
- Big Alaska Bar (Similarity score: 12.61)
- Nestlé Adults Only Black Edition (Similarity score: 13.60)
- Disney Minicônes Vanille (Similarity score: 14.36)
- Délisse,marque Repère Tiramisu (Similarity score: 14.68)
- Casino Cônes Caramel Beurre Salé Coeur De Sauce Caramel Au Beurre Salé X6 (Similarity score: 15.17)
- Délisse,marque Repère Profiteroles X 4 (Similarity score: 15.78)
- Auchan Cones Sundae Caramel (Similarity score: 15.96)