Auchan,Auchan Production,Groupe Auchan Préparation pour Crème Brûlée aux Œufs-frais
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0.1 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 11.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60.51282051282052% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.5% |
| Saturated Fat Value | 11.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 52.019200000000005mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 14.3g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Netto Préparation Pour Crème Brûlée (Similarity score: 0.14)
- Coles Irresistible (Similarity score: 8.32)
- Häagen Dazs Glace Rhum Raisin (Similarity score: 10.71)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 11.14)
- Batch Batch, Ice Cream, Mocha Chip (Similarity score: 11.96)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Pistache 4x400ml (Similarity score: 11.99)
- Magnum,unilever,miko Magnum Glace Batonnet Pistache 4x100ml (Similarity score: 12.21)
- Oberweis Dairy Ice Cream (Similarity score: 12.37)
- Bandi Lombir Cocoa Ice Cream In Wafer Cup (Similarity score: 12.53)
- Cherry Chocolate & Cream Bars, Cherry Chocolate & Cream (Similarity score: 12.84)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard (Similarity score: 12.94)
- Super Premium Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.15)
- Kirkland Vanilla Icecream (Similarity score: 13.15)
- Dr Oetker Tortencreme Erdbeer Sahne (Similarity score: 13.17)
- Häagen Dazs Helado Chocolate Häagen Dazs (Similarity score: 13.65)
Ingredients List
- Cream
- Semi Skimmed Milk
- Sugar
- Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)