Bandi Lombir Cocoa Ice Cream In Wafer Cup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.17g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 8.33g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.971202303815694% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 56mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 19.44g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 6.03)
- Tillamook Tillamook, Frozen Custard (Similarity score: 6.97)
- Kirkland Vanilla Icecream (Similarity score: 8.21)
- Super Premium Vanilla Ice Cream (Similarity score: 8.21)
- Ben & Jerry’s Non Dairy Frozen Dessert, Cinnamon Buns (Similarity score: 8.30)
- Ice Cream Sandwiches, Strawberry & Vanilla (Similarity score: 8.99)
- Oberweis Dairy Ice Cream (Similarity score: 9.38)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 9.52)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Pistachio Perfecto (Similarity score: 9.62)
- Ben & Jerry's, Unilever Chocolate Therapy Chocolate Ice Cream With Chocolate Cookies & Swirls Of Chocolate Pudding Ice Cream, Chocolate Therapy (Similarity score: 9.68)
- Adelie Adélie L'essentiel Crème Glacée Chocolat Le Bac De 500 (Similarity score: 9.82)
- Häagen Dazs Glace Vanille (Similarity score: 9.93)
- Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Marshmallow, Almonds And Chocolate Flavored Flakes, Heavenly Hash (Similarity score: 10.65)
- Humboldt Creamery Organic Ice Cream (Similarity score: 10.75)
- Cherry Chocolate & Cream Bars, Cherry Chocolate & Cream (Similarity score: 10.83)
Ingredients List
- Ice Cream
- Water
- Corn Starch
- Rapseed Oil
- Sugar
- Water
- Emulsifier
- Sodium Salt
- Wheat Fiber
- Salt
- Butter
- Sugar
- Water
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa Powder Processed With Alkali
- Emulsifier
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)