Glace café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 803kj (192 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 803kj (192 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.89g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.89g |
| Saturated Fat | 5.88g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 63.913043478260875% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.9% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 18.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gelatelli Strawberry Ice Cream Premium (Similarity score: 10.27)
- Lido Lido Inghetata Cacao Cu Alune (Similarity score: 11.36)
- Auchan Bavarois Framboises (Similarity score: 12.24)
- Sainsbury's Taste The Difference Madagascan Vanilla Custard (Similarity score: 12.52)
- Michel Et Augustin Crème Dessert Vanille 400g (Similarity score: 12.86)
- Wicked Sister Madagascan Vanilla Bean (Similarity score: 13.02)
- Blue Bunny Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 13.75)
- Nice (Similarity score: 14.00)
- Fraisier X2 Décongelé (Similarity score: 14.39)
- Gildo Rachelli Glace Noix Coco (Similarity score: 14.51)
- Marks & Spencer 2 Cloted Cream Rice Puddings (Similarity score: 16.63)
- Nestlé,extreme Cookies & Cream (Similarity score: 16.97)
- Promocash,en Cuisine Crème Glacée Rhum Raisin (Similarity score: 17.35)
- Erhard Glace Glacée Au Yaourt (Similarity score: 17.57)
- La Belle Aude Crème Glacée À La Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 17.98)