Auchan Burrata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 9 |
| Sodium | 167.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mmm!,auchan Burrata (Similarity score: 0.00)
- Auchan Burrata (Similarity score: 0.00)
- Fromagerie 4 Étoiles,mozzarella France Burrata (Similarity score: 5.66)
- Carrefour Burrata (Similarity score: 5.66)
- Carrefour Burratina (Similarity score: 5.66)
- Monoprix Gourmet,monoprix Burrata Coeur De Crème Fondant (Similarity score: 6.32)
- Toni's Toni's Mozzarella (Similarity score: 14.86)
- Denner Mozarella Denner (Similarity score: 17.51)
- Belle France Mozzarella (Similarity score: 18.95)
- Mozzarella (Similarity score: 18.97)
- Mondo Italiano Mozzarella (Similarity score: 19.16)
- Gut & Günstig Zarter Mozzarella (Similarity score: 19.16)
- Gut & Günstig Zarter Mozzarella (Similarity score: 19.16)
- Auchan Mozzarella (Similarity score: 19.37)
- Mini Mozzarella (Similarity score: 19.79)