Auchan Cône citron framboise x6
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 17.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 17.8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 80.95238095238095% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 27g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Affy Tapple Llc Affy Tapple, Llc, Gourmet Party Crunch Caramel Apple (Similarity score: 15.29)
- Carrefour Citron Coco Ananas (Similarity score: 19.04)
- Carrefour Le Feuilleté Vanille Citron (Similarity score: 19.38)
- Philly's Famous Water Ice Inc Tropical Mango Premium Frozen Fruit Bars Dipped In Greek Yogurt Coating, Tropical Mango (Similarity score: 25.29)
- Phillyswirl Greek Yogurt Coating Fruit Bars (Similarity score: 25.29)
- Phillyswirl Wild Blueberry Premium Frozen Fruit Bars Dipped In Greek Yogurt Coating, Wild Blueberry (Similarity score: 25.29)
- Philly Swirl Strawberry Premium Frozen Fruit Bars Dipped In Greek Yogurt Coating, Strawberry (Similarity score: 25.29)
- Tropical Mango Premium Frozen Fruit Bars Dipped In Greek Yogurt Coating (Similarity score: 25.29)
- Hacendado Helados Coco (Similarity score: 25.62)
- Langnese Cremissimo Schokoladen Traum (Similarity score: 26.69)
- Casino Cônes Sorbets Duo Mangue & Passion X6 (Similarity score: 27.13)
- Cappuccino Gelato (Similarity score: 27.44)
- Little Moons Little Moons Tropical Passionfruit & Mango (Similarity score: 27.50)
- Breyers, Unilever Frozen Dairy Dessert (Similarity score: 27.64)
- Nestlé Bûche De Noël L'amandière, Vanille , Caramel & Amandes 9 10 Parts (Similarity score: 28.01)
Ingredients List
- Milk Proteins
- Reconstituted Skimmed Milk
- Fresh Cream
- E471
- Stabiliser
- E440a
- Carob Seed Flour
- E407
- Natural Raspberry Flavouring
- Hydrolysed Pea Protein
- Dextrose
- Natural Flavouring
- Sugar
- Glucose Fructose Syrup
- Raspberry Puree
- Wheat Flour
- Lemon Juice
- Vegetable Fat
- Lactose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)