Auchan Crème légère - sucrée et vanillé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 920kj (220 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 920kj (220 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 11.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.82795698924731% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.8% |
| Saturated Fat Value | 11.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 30.48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 30.5mg |
| Sugars | 10.6g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- M&s Madagascan Vanilla Custard (Similarity score: 11.93)
- Dutchman's Chocolate (Similarity score: 13.37)
- By Sainsbury's Clotted Cream Rice Pudding (Similarity score: 14.35)
- Lemon Tart Creme Dessert (Similarity score: 15.68)
- Ice Cream (Similarity score: 16.09)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 16.71)
- Sanchez Le Pot De Glace Artisanal (Similarity score: 17.35)
- Magnum,miko Magnum Glace Pot Vanille Chocolat Blanc 440ml (Similarity score: 17.53)
- Leader Price Fraisier Mousse Vanille Avec Fraises (Similarity score: 17.79)
- Ametller Origen Pannacotta Tradicional (Similarity score: 18.21)
- Cuor Di Malga Panna Da Cucina (Similarity score: 18.34)
- Esselunga Panna Da Cucina (Similarity score: 18.68)
- M&m's,mars Chocolat France Glaces M&m's (Similarity score: 18.78)
- Parmalat Chef Panna (Similarity score: 19.15)
- Oatly Oat Ly! Vanilla Frozen Dessert (Similarity score: 19.30)
Ingredients List
- Sugar
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Stabiliser
- E407
- Propellent Gas
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)