By sainsbury's Clotted cream rice pudding
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.013698630136986% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 8.8g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Crème Légère Sucrée Et Vanillé (Similarity score: 14.35)
- Summer Fresh Mousse Raspberry (Similarity score: 15.19)
- Dutchman's Chocolate (Similarity score: 16.69)
- Peoples Zebra Records Sweet Action, Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 18.11)
- Magnum,miko Magnum Glace Pot Vanille Chocolat Blanc 440ml (Similarity score: 19.60)
- Esselunga Panna Da Cucina (Similarity score: 20.41)
- Fine Ice Creams (Similarity score: 20.46)
- Liq Amaretto Cookie Crunch (Similarity score: 20.48)
- Panna Da Cucina (Similarity score: 20.51)
- Gelatelli Bourbon Vanilla Glace Lidl (Similarity score: 20.57)
- Central Lechera Asturiana Nata Montada Ligera Spray (Similarity score: 20.75)
- Gelatelli Premium Bourbon Vanille (Similarity score: 21.26)
- Premia Mileram (Similarity score: 21.35)
- Pam & Panorama Panna Da Cucina (Similarity score: 21.67)
- Vanilla Bean Premium Ice Cream (Similarity score: 21.71)