Auchan Crème sucrée légère à la vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1014kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1014kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 16 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Crème Sucrée Légère À La Vanille (Similarity score: 9.90)
- Pâturages,intermarché Crème Légère Fouettée (Similarity score: 11.75)
- Coop Tiramisù (Similarity score: 12.75)
- Picard,snack Now Tiramisu Mascarpone Café (Similarity score: 13.24)
- Edaleen Dairy Products Premium Ice Cream (Similarity score: 13.45)
- Alden's Organic Midnight Cherry Chip With Real (Similarity score: 14.80)
- Milbona Schmand (Similarity score: 16.33)
- Ils Perle Icy Light Vanille (Similarity score: 16.62)
- La Ibense Mal De Amores Helado De Chocolate Intenso (Similarity score: 16.75)
- Strobe & Associates Inc Plombir Luxury Ice Cream (Similarity score: 17.05)
- Latteria,lidl,centrale Del Latte Della Toscana,mukki Panna Da Cucina (Similarity score: 17.41)
- Oregon Ice Cream Llc Coffee Chip Ice Cream, Coffee Chip (Similarity score: 17.42)
- Picard Timbales De Creme Glaceea (Similarity score: 17.43)
- Charlotte Artisanale Aux Framboises (Similarity score: 17.97)
- Charlotte À La Framboise (Similarity score: 17.97)
Ingredients List
- Sugar
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Stabiliser
- E942
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)