Auchan Crème sucrée légère à la vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2999999523163g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 16 |
| Sodium | 31.9999992847444mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pâturages,intermarché Crème Légère Fouettée (Similarity score: 6.32)
- Ils Perle Icy Light Vanille (Similarity score: 8.15)
- Auchan Crème Sucrée Légère À La Vanille (Similarity score: 9.90)
- Edaleen Dairy Products Premium Ice Cream (Similarity score: 13.96)
- Oregon Ice Cream Llc Coffee Chip Ice Cream, Coffee Chip (Similarity score: 14.34)
- Carrefour Préparation Pour Crème Brûlée (Similarity score: 14.84)
- Cora Creme Brûlée (Similarity score: 15.31)
- Picard,snack Now Tiramisu Mascarpone Café (Similarity score: 15.67)
- Délisse,marque Repère Préparation Pour Crème Brûlée (Similarity score: 15.69)
- Coop Tiramisù (Similarity score: 16.98)
- La Ibense Mal De Amores Helado De Chocolate Intenso (Similarity score: 17.17)
- Les Créations L'acidulée Bûche Patissière (Similarity score: 17.49)
- Ja! Milky Sticks Vanille (Similarity score: 17.78)
- Latteria,lidl,centrale Del Latte Della Toscana,mukki Panna Da Cucina (Similarity score: 17.81)
- Mint Confetti Organic Ice Cream With Dark Chocolate Flecks, Mint Confetti (Similarity score: 18.21)