Bridelice Crème Légère Semi Épaisse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 812kj (195 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 812kj (195 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 12 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 3.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nuestra Crema Sour Cream (Similarity score: 5.13)
- Auchan Creme Semi Epaisse (Similarity score: 5.66)
- Auchan Crème Légère Semi Épaisse 18% De Matière Grasse (Similarity score: 5.66)
- Netto Crème Légère Semi Épaisse 18% (Similarity score: 6.33)
- Balade,corman,savencia Crème Légère Uht 18% (Similarity score: 9.78)
- Balade,corman,savencia Balade Creme Fraiche (Similarity score: 9.78)
- Président President Special Cuisine Cooking Pro (Similarity score: 11.31)
- Bonpreu Nata Líquida Per Cuinar (Similarity score: 11.32)
- Puleva Nata (Similarity score: 11.32)
- Alteza Nata (Similarity score: 11.32)
- Ayala Nata (Similarity score: 11.32)
- Coviran Nata Para Cocinar (Similarity score: 11.32)
- Spar Nata Ligera Para Cocinar (Similarity score: 11.32)
- Auchan Nata Uht Ligera Para Cocinar (Similarity score: 11.32)
- Nata Especial Cocina (Similarity score: 11.32)
Ingredients List
- Light Cream
- Modified Corn Starch
- Stabiliser
- E407
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)