Auchan Cuisse de poulet jaune x2
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 4.9g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 32.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.7% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 1 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le Gaulois (ocb) Oui C'est Bon Cuisses De Poulet Jaune X2 S At (Similarity score: 14.91)
- Al Mazra'ah, Halal, Whole Frying Chicken (Similarity score: 15.42)
- Biobio Bio Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 16.73)
- Pavés De Légine (Similarity score: 16.79)
- Lidl 8 Paupiettes De Veau (Similarity score: 17.12)
- L’etal Du Voliller Filet De Canard (Similarity score: 17.55)
- Filet De Canard Cru (Similarity score: 17.55)
- Filets De Canard (Similarity score: 17.55)
- L’etal Du Volailler Filet De Canard (Similarity score: 17.55)
- Filet De Canard (Similarity score: 17.55)
- L’etal Du Volailler Filet De Canard (Similarity score: 17.55)
- L'étal Du Volailler Filet De Canard (Similarity score: 17.55)
- Filet De Canard Cru (Similarity score: 17.55)
- Filet De Canard (Similarity score: 17.55)
- Filet De Canard (Similarity score: 17.55)