Auchan Double glace café, sauce au café et enrobage chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1243kj (298 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1243kj (298 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.3g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 73.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 73.3% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 19 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bûche Glacée Chocolat Praliné (Similarity score: 9.77)
- Ballino Corner, Vanilla (Similarity score: 11.25)
- Adélie Adelie Glace Colosse Cafe *4 (Similarity score: 11.73)
- Fresco Vanille (Similarity score: 12.10)
- Galaxy Ball,nestle,familia Galaxy Ball (Similarity score: 12.36)
- Cornetto Cornetto Au Soja Sans Gluten (Similarity score: 14.26)
- Pols, Food Union Lemon Ice Cream In Lemon Coating Pols (Similarity score: 14.82)
- Tartelettes Framboise Meringuées (Similarity score: 18.77)
- Coles Gingerbread With A Caramel Ripple Ice Cream Sticks (Similarity score: 19.45)
- Miko Magnum Menthe (Similarity score: 20.34)
- Perugina Glace (Similarity score: 22.14)
- Nestlé Coeur Fondant Noisette (Similarity score: 22.32)
- Solo Italia Excellence Tiramisù Tradizionale (Similarity score: 22.37)
- Adamsgarten,hof Milch Oki Schoki Schokocreme (Similarity score: 22.50)
- Gelatelli Pot De Glace Au Chocolat Belge (Similarity score: 22.77)