Nestlé Coeur fondant-noisette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1240kj (297 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1240kj (297 calories/kcal) |
| Fiber | 1.83 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.83 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.66g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.66g |
| Saturated Fat | 8.45g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.92907801418439% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.9% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 45.1mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 45.1mg |
| Sugars | 28.2g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glacetta,midor,migros 4 Desserts Glacés Mokka (Similarity score: 10.48)
- Tartelettes Framboise Meringuées (Similarity score: 11.04)
- Fresco Vanille (Similarity score: 13.52)
- Ursi,aldi Mousse Au Chocolat Puur Noir (Similarity score: 13.98)
- Magnum,unilever Magnum Mini Batonnet Glace Chocolat Blanc Amande X6 360ml (Similarity score: 14.03)
- Tub Dark Chocolate Raspberry Ice Cream (Similarity score: 14.89)
- Carrefour Délice Aux Framboises Façon Macarons (Similarity score: 15.15)
- Irrésistibles Amandes Croquantes (Similarity score: 15.42)
- Jack's Ice Cream Peanutbutter & Cookies Vegan (Similarity score: 16.05)
- Graeter's, Graeter's Inc Ice Cream (Similarity score: 17.05)
- Ballino Corner, Vanilla (Similarity score: 17.68)
- Adélie Adelie Glace Colosse Cafe *4 (Similarity score: 17.80)
- Picard Buchette Café Chocolat (Similarity score: 18.12)
- Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 18.23)
- Coles Gingerbread With A Caramel Ripple Ice Cream Sticks (Similarity score: 18.59)