Perugina Glace
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 3.7 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.1999998092651g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.6% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 15 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Discount, Carrefour 8 Cônes Saveur Chocolat Pistache (Similarity score: 13.82)
- Eco + Cone Chocolat Pistache (Similarity score: 13.85)
- El Corte Inglés Conos De Helado Sabor A Nata Y Fresa (Similarity score: 15.26)
- Talenti Talenti, Gelato Pop, Black Raspberry (Similarity score: 16.03)
- Michelangelo Tiramisu (Similarity score: 16.28)
- Pols, Food Union Lemon Ice Cream In Lemon Coating Pols (Similarity score: 16.88)
- Vanilla Ice Cream Bars With Premium Chocolate Coating, Vanilla (Similarity score: 17.64)
- Klondike, Unilever Vanilla Light Ice Cream Bars (Similarity score: 17.72)
- Nestlé Extrême Chocolat (Similarity score: 17.89)
- Galaxy Ball,familia,nestle Familia Galaxy Ball (Similarity score: 18.07)
- Klondike, Unilever Bar (Similarity score: 18.84)
- Klondike, Unilever Chocolatey Coated & Ice Cream Loaded Bars (Similarity score: 18.84)
- Adélie Adelie Glace Colosse Cafe *4 (Similarity score: 18.86)
- Consilia Stecco Granella (Similarity score: 19.38)
- Deluxe,lidl Stiftung & Co Kg,lidl Tiramisu (Similarity score: 19.91)
Ingredients List
- Water
- Dextrose
- Cocoa
- Emulsifier
- Cocoa Butter
- Butterfat
- Thickener
- Modified Starch
- Salt
- Maltodextrins
- Natural Vanilla Flavouring
- Sugar
- Vegetable Oil
- Wheat Flour
- Fat Reduced Cocoa
- Glucose Syrup
- Cocoa Paste
- Whey Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)