Auchan Eclair au chocolat x4
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 12.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 54.112554112554115% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.1% |
| Saturated Fat Value | 12.5g |
| Score | 17 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 20.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 11.14)
- Chocolate Ice Cream With Red Velvet Cake Dough Pieces (Similarity score: 11.27)
- Ice Cream, Turtle Pecan Swirl (Similarity score: 11.58)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Chałwowe (Similarity score: 12.20)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.36)
- Crème Glacée Vanille Canistrelli (Similarity score: 13.43)
- Giant Eagle Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 13.57)
- Alnatura Macadamia Caramel (Similarity score: 13.61)
- Häagen Dazs, Tesco Fresh Penne Pasta (Similarity score: 13.62)
- Häagen Dazs Vanille Mini Pots (Similarity score: 13.62)
- Häagen Dazs, Häagen Dazs Häagen Dazs Vanilla (Similarity score: 13.62)
- Häagen Dazs Vanilla Ice Cream (Similarity score: 13.62)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Ice Cream Vanilla & Cream (Similarity score: 13.82)
- A Mix Of Chocolate Chip Cookie Dough And Fudge Brownie Swirled In Ice Cream, Cookie Dough & Brownies (Similarity score: 13.89)
- Chocolate Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 14.05)
Ingredients List
- Chocolate
- Coconut Oil
- Glucose Syrup
- Margarine
- E1404
- Whole Milk Powder
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa Powder
- Flavouring
- Stabiliser
- E450iii
- E339
- E340
- Salt
- Emulsifier
- E472e
- E472b
- Fruit Extract
- Plant
- Colour
- Water
- Cream
- Egg
- Sugar
- Wheat Flour
- Palm Fat
- Palm Kernel Fat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)