Alnatura Macadamia Caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1045kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1045kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 7.5g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 48.38709677419355% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 48.4% |
| Saturated Fat Value | 7.5g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Frozen Yogurt With Peanut Butter Cups And A Peanut Butter Fudge Swirl (Similarity score: 9.82)
- Giant Eagle Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 9.88)
- Chocolate Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 9.91)
- Triumf Glass Gräddglass Hasselnöt (Similarity score: 10.14)
- Boardwalk Frozen Treats Llc Ice Cream (Similarity score: 10.22)
- Crème Glacée Vanille Canistrelli (Similarity score: 10.31)
- Real Ice Cream (Similarity score: 10.58)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 11.71)
- Dean's 100% Real Ice Cream (Similarity score: 11.92)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.05)
- Tartelettes Aux Abricots (Similarity score: 12.73)
- Auchan Eclair Au Chocolat X4 (Similarity score: 13.61)
- Tarte Normande 510 G (Similarity score: 13.76)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 14.34)
- Chocolate Ice Cream With Red Velvet Cake Dough Pieces (Similarity score: 14.73)
Ingredients List
- Sea Salt
- Egg Yolk
- Glucose Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Stabiliser
- Nut
- Cream
- Unrefined Cane Sugar
- Glucose Syrup
- Cream
- Sugar
- Butter
- Caramel Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)