Tops Ice cream sandwiches, cookies & cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.39g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.39g |
| Saturated Fat | 5.08g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 59.97638724911452% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 169mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 169mg |
| Sugars | 27.12g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.12g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonert's Slice Of Pie Santa Ana Lemon Meringue Pie (Similarity score: 14.63)
- Ice Cream (Similarity score: 16.46)
- Creamy Vanilla Ice Cream Roll (Similarity score: 18.59)
- Fresh & Easy Cheesecake (Similarity score: 18.88)
- Cornet À La Crème (Similarity score: 19.06)
- Auchan Flanc Pâtissier 140g (Similarity score: 19.45)
- Tarte Aux Fraises (Similarity score: 19.62)
- Carvel Ice Cream Cake (Similarity score: 20.02)
- Talenti Gelato (Similarity score: 20.31)
- Honeycomb French Ice Cream (Similarity score: 21.44)
- Klaus Caramels (Similarity score: 21.60)
- Rich Products Corporation Style Cake (Similarity score: 22.47)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 22.58)
- Ben & Jerry's One Sweet World (Similarity score: 22.82)
- Daim,mondelēz International Daim Glace (Similarity score: 23.50)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Corn Syrup
- Modified Corn Starch
- E500ii
- Salt
- E471
- Soya Lecithin
- Sugar
- E150a
- Dextrose
- Palm Oil
- Corn Flour
- Cocoa
- High Fructose
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)