Auchan Helado de menta con trocitos de chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 8.5g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 85% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- V Love Plant Based Coffee Caramel Swirl (Similarity score: 5.66)
- Pilpa Plaisir Vanille Caramel (Similarity score: 6.00)
- Milka Glace Chocolat Vanille Milka (Similarity score: 8.02)
- Naturattiva Gelato Italiano Bio Vegetale Riso (Similarity score: 8.74)
- Pilpa Délice, Saveur Crème Brulée (Similarity score: 9.57)
- Gelato D'italia Cassata Siciliana (Similarity score: 9.68)
- Gourmet Gelato Coffee (Similarity score: 10.22)
- Carrefour Liégeois Au Café (Similarity score: 10.86)
- Caramel Cookie Gelato (Similarity score: 11.91)
- Caramel Cookie Gelato, Caramel Cookie (Similarity score: 11.91)
- Reina Pannacotta Café (Similarity score: 12.61)
- Carrefour Café Liégeois (Similarity score: 13.78)
- Unilever Banana Split (Similarity score: 14.42)
- Grandessa,aldi Bourbon Vanille (Similarity score: 14.77)
- Grandessa Sandwich Fürst Pückler Art (Similarity score: 14.82)