Caramel cookie gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 88.88888888888889% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 88.9% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 29g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Caramel Cookie Gelato, Caramel Cookie (Similarity score: 0.00)
- Pilpa Délice, Saveur Crème Brulée (Similarity score: 7.96)
- Milka Glace Chocolat Vanille Milka (Similarity score: 9.26)
- Unilever Banana Split (Similarity score: 10.67)
- Naturattiva Gelato Italiano Bio Vegetale Riso (Similarity score: 11.15)
- Auchan Helado De Menta Con Trocitos De Chocolate (Similarity score: 11.91)
- Pilpa Plaisir Vanille Caramel (Similarity score: 13.32)
- Gourmet Gelato Coffee (Similarity score: 13.96)
- V Love Plant Based Coffee Caramel Swirl (Similarity score: 14.88)
- Gelato D'italia Cassata Siciliana (Similarity score: 16.21)
- Grandessa Sandwich Fürst Pückler Art (Similarity score: 16.35)
- Gourmet Gelato Caramel & Cookies (Similarity score: 16.54)
- Grandessa,aldi Bourbon Vanille (Similarity score: 16.67)
- Carrefour Liégeois Au Café (Similarity score: 16.91)
- Gourmet Caramel Apple Dark & White Chocolate Chips With Milk Chocolate Drizzle, Caramel Apple (Similarity score: 17.89)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Meringue Grains
- Milk Proteins
- Chicory
- Rice Flour
- Citrus Fibre
- E410
- Water
- Sugar
- Coconut Oil
- Caramel Ripple
- Lactose
- Glucose Syrup
- Cookie Paste
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)