Naturattiva Gelato Italiano Bio Vegetale Riso
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 883kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 883kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 87.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.1% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pilpa Plaisir Vanille Caramel (Similarity score: 5.69)
- Pilpa Délice, Saveur Crème Brulée (Similarity score: 6.03)
- Auchan Helado De Menta Con Trocitos De Chocolate (Similarity score: 8.74)
- Unilever Banana Split (Similarity score: 9.21)
- V Love Plant Based Coffee Caramel Swirl (Similarity score: 10.28)
- Caramel Cookie Gelato (Similarity score: 11.15)
- Caramel Cookie Gelato, Caramel Cookie (Similarity score: 11.15)
- Milka Glace Chocolat Vanille Milka (Similarity score: 11.83)
- Carrefour Liégeois Au Café (Similarity score: 12.01)
- Gourmet Gelato Coffee (Similarity score: 13.80)
- Gelato D'italia Cassata Siciliana (Similarity score: 15.11)
- Gourmet Caramel Apple Dark & White Chocolate Chips With Milk Chocolate Drizzle, Caramel Apple (Similarity score: 15.33)
- Grandessa,aldi Bourbon Vanille (Similarity score: 16.27)
- Grandessa Sandwich Fürst Pückler Art (Similarity score: 17.48)
- Ja! Bourbon Vanilleeis (Similarity score: 18.27)