Auchan Leche condensada
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.7g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 60.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Prosalud Produit Inconnu Leche Condensada (Similarity score: 0.42)
- Alteza Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 0.42)
- Nutricia Leche Condensada (Similarity score: 5.68)
- Nutricia (Similarity score: 23.39)
- La Lechera Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 23.39)
- Nestlé Leche Condensada Desnatada Sirve Fácil (Similarity score: 23.39)
- Nestlé Leche Condensada Desnatada Sin Lactosa (Similarity score: 23.39)
- Nestlé,nesquik Nesquik Sirup Schoko (Similarity score: 23.46)
- Nos Régions Ont Du Talent,lemarié Pâtissier Babas Au Rhum Des Antilles Françaises (Similarity score: 29.48)
- Cumberland Farms Cumberland Farms, Creamy Coconut Rich Dark Chocolate (Similarity score: 29.50)
- Lemarié Patissier Babas Au Rhum (Similarity score: 30.05)
- Babas Au Rhum (Similarity score: 31.39)
- Babas Au Rhum (Similarity score: 32.10)
- Minis Babas Au Rhum (Similarity score: 32.10)
- Babas Au Rhum (Similarity score: 32.10)
Ingredients List
- Skimmed Cows Milk
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)