Nestlé Leche condensada desnatada sin lactosa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1176kj (282 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1176kj (282 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.9g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 14 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 60.8g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nutricia (Similarity score: 0.00)
- La Lechera Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 0.00)
- Nestlé Leche Condensada Desnatada Sirve Fácil (Similarity score: 0.00)
- Santini Foods Inc California Farms, Sweetened Condensed Creamer (Similarity score: 19.46)
- Nutricia Leche Condensada (Similarity score: 22.69)
- Auchan Leche Condensada (Similarity score: 23.39)
- Alteza Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 23.40)
- Prosalud Produit Inconnu Leche Condensada (Similarity score: 23.40)
- Régilait Lait Concentré Sucré Écrémé (Similarity score: 26.70)
- Cumberland Farms Cumberland Farms, Creamy Coconut Rich Dark Chocolate (Similarity score: 36.73)
- Nestlé Lait Concentré Sucré Écrémé (Similarity score: 36.77)
- Eismann Schokosoße (Similarity score: 37.32)
- Key Lime Shooter (Similarity score: 37.71)
- Nestlé,nesquik Nesquik Sirup Schoko (Similarity score: 38.64)
- Hammond's, Hammond's Candies Since 1920 Llc Hammond's, Caramel Marshmallows (Similarity score: 39.09)