Nestlé,Nesquik Nesquik Sirup Schoko
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1180kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1180kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 10 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 60.6g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 60.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Makro Sirope Toffee (Similarity score: 19.56)
- Nutricia Leche Condensada (Similarity score: 21.45)
- Alteza Leche Condensada Desnatada (Similarity score: 23.45)
- Prosalud Produit Inconnu Leche Condensada (Similarity score: 23.45)
- Auchan Leche Condensada (Similarity score: 23.46)
- Nos Régions Ont Du Talent,lemarié Pâtissier Babas Au Rhum Des Antilles Françaises (Similarity score: 24.91)
- Boni,colruyt Chocolat Topping (Similarity score: 29.65)
- Maffren Meringue Pépites Caramel (Similarity score: 31.22)
- Babas Au Rhum (Similarity score: 32.61)
- Babas Au Rhum (Similarity score: 32.71)
- Babas Au Rhum (Similarity score: 32.71)
- Minis Babas Au Rhum (Similarity score: 32.71)
- Cumberland Farms Cumberland Farms, Creamy Coconut Rich Dark Chocolate (Similarity score: 34.32)
- Lemarié Patissier Babas Au Rhum (Similarity score: 34.52)
- Nestlé Leche Condensada Desnatada Sin Lactosa (Similarity score: 38.64)