Auchan Pommes de terre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- E Leclerc Crepes (Similarity score: 14.03)
- Bimbo Bollos Artesano (Similarity score: 23.52)
- Migros Toast & Sandwich (Similarity score: 23.85)
- Lemon Thyme Gluten Free Pasta (Similarity score: 24.89)
- Habitas Fritas (Similarity score: 27.75)
- Habitas Fritas (Similarity score: 27.75)
- Habitas (Similarity score: 27.85)
- Bowbeas Llc Bow Beas, Blueberry Muffin (Similarity score: 28.35)
- Pizza Capricciosa (Similarity score: 28.62)
- Pizza Saumon Traiteur (Similarity score: 29.25)
- La Crêpière 6 Petites Crêpes Bretonnes Nature Biologiques En Sachet (Similarity score: 30.14)
- Cinnamon Chex Cereal (Similarity score: 31.22)
- La Crêpe De Brocéliande Petites Crêpes Bretonnes Nature (Similarity score: 31.40)
- La Crêpe De Brocéliande 6 Petites Crêpes Bretonnes Vanille Aux Oeufs De Plein Air En Sachet (Similarity score: 31.40)
- La Crêpe De Brocéliande La Crêpe De Brocéliande (Similarity score: 31.40)