Pizza saumon traiteur
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 30.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.7% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 3 |
| Sodium | 148mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 148mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Waitrose Essential Waitrose 2 Garlic Breaded Chicken Kievs (Similarity score: 16.23)
- E Leclerc Crepes (Similarity score: 19.43)
- Ibp Inc Ground Beef And Pork Blend Patties (Similarity score: 24.13)
- Ibp Inc Ground Beef And Pork Blend Patties (Similarity score: 24.13)
- Sunshine Enriched Soft White Bread (Similarity score: 24.49)
- Filets De Maquereau (Similarity score: 24.60)
- Bimbo Bollos Artesano (Similarity score: 25.91)
- Gluten Free Garganelli (Similarity score: 28.77)
- Auchan Pommes De Terre (Similarity score: 29.25)
- Bowbeas Llc Bow Beas, Blueberry Muffin (Similarity score: 31.62)
- Bagels (Similarity score: 31.89)
- Perrin Ravioli À La Daube Provencale, La Barquette De 330 Gr (Similarity score: 31.95)
- Coren Paté De Cerdo (Similarity score: 32.63)
- Buy Low Corn Tortillas (Similarity score: 32.77)
- Pain De Mie Brioché (Similarity score: 33.35)