Eggnog italian gelato, eggnog
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.41g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.41g |
| Saturated Fat | 7.23g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 85.76512455516016% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.8% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 66mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66mg |
| Sugars | 15.66g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.66g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Produit Surgele (Similarity score: 14.18)
- Hacendado 3 Sabores (Similarity score: 14.98)
- Erhard La Vie Claire Glace Vanille Bio (Similarity score: 16.02)
- Midor Ag Squice Vanilla Soft Ice (Similarity score: 16.11)
- Nestle Big Sandwich (Similarity score: 16.37)
- Carrefour Helado Pot Menta Chocolate (Similarity score: 16.84)
- G7 Gelato (Similarity score: 17.44)
- Mövenpick Bourbon Vanille Eis (Similarity score: 17.96)
- Marletto Lody O Smaku Czekoladowym (Similarity score: 18.54)
- Leader Price Bûche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 19.95)
- Somosierra Helado De Chocolate (Similarity score: 20.45)
- Sammontana Gusti Variegati (Similarity score: 20.89)
- Sammontana Sorbettiera (Similarity score: 21.08)
- Eskiss Eskiss Bûche Glacée (Similarity score: 21.23)
- Gelato Caffè (Similarity score: 21.59)
Ingredients List
- Water
- Cinnamon
- Cane Sugar
- Eggnog
- Skimmed Milk Powder
- Coconut Oil
- Dextrose
- Inulin
- Rice Flour
- Citrus Fibre
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)