Auchan Sandwich de nata
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1172kj (281 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1172kj (281 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 6.4g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 76.19047619047619% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 76.2% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cucina Tiramisu (Similarity score: 9.85)
- Mondo Italiano Profiteroles (Similarity score: 12.14)
- Hacendado Helado De Chocolate Blanco (Similarity score: 14.96)
- Bofrost Craquant Caramel (Similarity score: 15.30)
- Miko,unilever Cornetto Capouccino (Similarity score: 17.19)
- Casino Cônes Café (Similarity score: 17.49)
- Algida Viennetta Choco Nut (Similarity score: 19.25)
- Dia Conos Sabor Vainilla X4 (Similarity score: 19.36)
- Eskigel Ricoperti Alla Panna (Similarity score: 19.40)
- Extrême Extrême L'original Chocolat Pistache Pépites De Nougatine 6 X 71 G (Similarity score: 19.67)
- Picard Vacherin Vanille Caramel (Similarity score: 19.75)
- La Balade Gourmande Cônes Glacés Chocolat (Similarity score: 20.14)
- Duc De Coeur Creme Caramel (Similarity score: 20.36)
- Morrisons 2 Tiramisu (Similarity score: 20.40)
- Sapori D'italia Tiramisu (Similarity score: 20.42)