Morrisons 2 Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1169kj (280 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1169kj (280 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 10.7g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 87.70491803278688% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.7% |
| Saturated Fat Value | 10.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 19.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dia Conos Sabor Vainilla X4 (Similarity score: 7.57)
- Mondo Italiano Profiteroles (Similarity score: 13.31)
- Miko,unilever Cornetto Capouccino (Similarity score: 13.38)
- Milbona,lidl Profiteroles (Similarity score: 15.06)
- Crai Profiteroles (Similarity score: 15.06)
- La Fabrique Givrée Sorbet Noix De Coco (Similarity score: 17.19)
- Cucina Tiramisu (Similarity score: 17.29)
- Duc De Coeur Creme Caramel (Similarity score: 17.93)
- Denner Tiramisu (Similarity score: 18.49)
- Mucci Spaghetti Eishörnchen (Similarity score: 19.08)
- Profiteroles (Similarity score: 19.54)
- Dolciando Profiteroles (Similarity score: 19.54)
- Gildo Rachelli Profiteroles (Similarity score: 19.54)
- Profiteroles (Similarity score: 19.54)
- Spaghetti Eishörchen (Similarity score: 19.73)