Auchan Sweet Burger Framboise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 106.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 106.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 67.62589928057554% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.6% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard 2 Tartelettes Fines Aux Pommes Surgelées (Similarity score: 65.66)
- Chivers (Similarity score: 76.83)
- Toupargel Feuilleté Croustillant Saumon (Similarity score: 77.53)
- Noix De Cajou Yupik (Similarity score: 81.92)
- Marks And Spencer Bramly Apple & Blackberry Crumble (Similarity score: 83.10)
- Sultanas De Coco (Similarity score: 83.50)
- Arev Abricot Séchés (Similarity score: 87.81)
- La Fraîcherie Farandole De Fruits (Similarity score: 88.17)
- Loison Panettone Marron Glacé (Similarity score: 89.82)
- Salimperio Paccasassi Del Conero Sott'olio (Similarity score: 90.29)
- Brousse Vergez Figues Layer (Similarity score: 92.92)
- Savana Orchards Mélange De Noix Grillées Au Miel (Similarity score: 94.19)
- Demeter Getrocknete Entsteinte Datteln (Similarity score: 97.14)
- Netto Netto Figues Lerida (Similarity score: 97.29)
- Kalifa Füge, Napon Szárított Figs, Sun Drie (Similarity score: 97.61)
Ingredients List
- Salt
- Stabiliser
- Water
- Sugar
- Egg White
- Vanilla Extract
- Beef Gelatin
- Exhausted Vanilla Seeds
- Wheat Gluten
- Cream
- Water
- Sugar
- Beef Gelatin
- Sugar
- Raspberry Puree
- Thickener
- Stabiliser
- Semi Skimmed Milk
- E341
- Cocoa Butter
- Whole Milk Powder
- Skimmed Milk Powder
- Emulsifier
- Vanilla Flavouring
- Safflower Concentrate
- Lemon
- Carrot
- Apple
- Water
- Humectant
- Sugar
- Thickener
- Acidity Regulator
- Water
- Filling
- Butter
- Raspberry Puree
- Sugar
- Thickener
- Stabiliser
- E341
- Natural Raspberry Flavouring
- Fondant
- Sugar
- Sesame Seeds
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)