Auchan Tagliatelles fraiches aux oeufs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -3 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Avesani Pasta Fresca All'uovo (Similarity score: 13.10)
- Bertagni Pappardelle (Similarity score: 13.82)
- Eroski Tagliatelle Al Huevo (Similarity score: 15.57)
- I Love Eco,ica Ekologisk Färsk Fettuccine (Similarity score: 15.88)
- Carrefour Spaghetti Al Huevo (Similarity score: 17.72)
- Cora Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 17.83)
- Bertagni Fusilli (Similarity score: 18.23)
- Bertagni Penne (Similarity score: 18.23)
- L'atelier Des Pâtes Tagliatelle Aux Oeufs Frais (Similarity score: 19.17)
- Marks & Spencer Fresh Tagliatelle (Similarity score: 19.44)
- Landreau Pates Fraiches (Similarity score: 20.07)
- Monoprix Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 20.09)
- Fettuccini (Similarity score: 21.20)
- Fiorini Fettuccini Aux Œufs Frais (Similarity score: 21.20)
- Emma Giordani, Voltan Lasagne (Similarity score: 22.53)